CO ZOBACZYĆ W SŁOWENII

Moim zdaniem Słowenia jest zdecydowanie niedocenionym miejscem! Większość osób podróżując z Polski do Chorwacji traktuje Słowenię typowo jako kraj tranzytowy. Jednak to wielki błąd! Słowenia ma naprawdę wiele do zaoferowania. Zachwyci przede wszystkim miłośników gór i natury. W Słowenii występuje pasmo górskie Alp Julijskich, gdzie znajdziemy wiele tras trekkingowych, piękne górskie jeziora, kaniony, jaskinie, czy winnice. Słowenia ma również dostęp do Adriatyku. Jest to idealny kraj dla spacerowiczów, miłośników trekkingów, osób lubiących sporty wodne, czy po prostu kontakt z naturą.


Dojazd
Do Słowenii najlepiej dostać się samochodem jadąc z Polski przez Czechy oraz Austrię lub przez Niemcy oraz Austrię. Linie lotnicze oferują również szereg połączeń do Lublany, jednak moim zdaniem zdecydowanie warto zwiedzać ten kraj samochodem. Aby poruszać się po słoweńskich autostradach należy kupić winietę, która kosztuje 15 EUR za tydzień.

Noclegi
Jeżeli chodzi o noclegi, to wiele opcji znajdziecie m.in. na Bookingu. W okolicach jeziora Bled mogę polecić apartament Lusht’n apartma. W pełni wyposażony, bardzo czysty i przyjemny nocleg.

Jedzenie
Według mnie w Słowenii nie ma jakichś kulinarnych specjałów, ale uważam, że zawsze warto skosztować lokalnych dań. Poniżej kilka przykładów z orientacyjnymi cenami:
- tradycyjna zupa grzybowa – gobova zupa (ok. 4 EUR)
- pierogi wytrawne nadziewane twarogiem – ajdovi krapi (ok. 10-11 EUR)
- naleśniki z twarogiem i tartą bułką – struklji tris (ok. 11-12 EUR)
- kebab lub burek z budki (ok. 3 EUR)
- kremówki – kremna rezina (ok. 3-4 EUR)
- gibanica – ciasto warstwowe przekładane m.in. twarogiem, makiem, jabłkami (ok. 3-4 EUR)


Jeżeli chodzi restauracje, to mogę polecić dwa miejsca:
- Gostilna Bohinj – Stara Fuzina (na trasie z wąwozu Vintgar do wąwozu Tolmin) – dania kuchni lokalnej, jak również makarony, risotta i sałatki.
- Ribja Kantinca Porto – Piran – mała knajpka typu street food, serwująca ryby i owoce morze.


Co zobaczyć w Słowenii
Poniżej przykłady kilku miejsc, które udało nam się odwiedzić w Słowenii. Oczywiście jest ich znacznie więcej i spokojnie jest co robić w tym kraju nawet przez 2 tygodnie!

  • Jezioro Bled

Jednym z najbardziej znanych miejsc Słowenii jest zdecydowanie jezioro Bled z wyspą Blejski Otok, na której znajduje się kościół. Miejsce idealne na spacery, rowery, czy do pływania na desce SUP. Trasa dookoła jeziora ma około 6 km. W okolicy warto udać się na mały trekking na punkt Ojstrica, z którego roztacza się widok na jezioro.





  • Wąwóz Vintgar
Wąwóz położony jest w okolicach jeziora Bled na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. Droga w kanionie prowadzi tylko w jedną stronę, a na powrót wybieramy jedną z dwóch opcji. Wstęp do wąwozu kosztuje 10 EUR. Koszt parkingu to 4 EUR.




  • Wąwóz Tolmin

Kolejny wąwóz rzeczny znajdujący się na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. Wstęp kosztuje 8 EUR. Koszt parkingu to 5 EUR.






  • Zamek Predjama w Postojna

Największy zamek jaskiniowy na świecie. Istnieje możliwość zwiedzania zamku, jednak nie skorzystaliśmy z tej opcji. Parking przy zamku kosztuje 5 EUR.


  • Jaskinie Szkocjańskie
Największe jaskinie w Europie - 110 metrów wysokości. W jaskini można podziwiać wiszący na 45 metrach most. Niewątpliwie robi wrażenie. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 2 godziny. Końcową część trasy przechodzi się samemu. W środku nie można robić zdjęć. Wstęp kosztuje 24 EUR. Parking jest darmowy. Na zdjęciach wyjście z jaskiń. A więcej informacji i zdjęć na stornie: https://www.park-skocjanske-jame.si/en/.


  • Piran

Zdecydowanie warto zgubić się w uliczkach tego miasteczka i spędzić tutaj co najmniej pół dnia! Fajny klimat z widocznymi wpływami włoskimi, promenada wzdłuż Adriatyku, główny plac Piazza Tartini obok którego znajduje się port. Do centrum miasta nie można wjechać samochodem. Auto watro zostawić na jednym z parkingów, np. Garage Arze (1,5 EUR/1h) i dalej udać się spacerem do centrum.





Komentarze

Popularne posty