MADERA – WYSPA WIECZNEJ WIOSNY

Madera nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Mimo, że pogoda na wyspie jest nieprzewidywalna – na zmianę pada, wieje i świeci słońce, to przez cały rok panują tutaj przyjemne temperatury. Jeżeli kochasz aktywny wypoczynek, jesteś miłośnikiem pięknej przyrody, zieleni, gór, wędrówek i wodospadów – to miejsce jest stworzone dla Ciebie.









GDZIE SPAĆ?
Idealnym miejscem wypadowym jest stolica Funchal i jej okolice. Mamy stąd dobry dojazd w większość miejsc wyspy. Bardzo polecam nocleg, w którym spaliśmy, znajdujący się na przedmieściach Funchal w Sao Martinho – Casa da Julia e Alice. Obiekt ten można zarezerwować na Bookingu. Apartament jest idealny dla 4 osób. Znajdują się w nim dwie sypialnie z własnymi łazienkami oraz salon z w pełni wyposażoną kuchnią. Prowadzi stąd długa promenada, którą można dojść do samego centrum Funchal, a w okolicy znajdziecie również kilka fajnych knajpek.





JAK PORUSZAĆ SIĘ PO WYSPIE?
Po wyspie najlepiej przemieszczać się wypożyczonym samochodem. Auto jest dużym ułatwieniem, daje nam swobodę i możliwość dotarcia do mniej znanych i często niedostępnych rejonów. Na wyspie oczywiście istnieje transport publiczny, ale nie dociera on w każdy zakątek i nie jest tak łatwo dostępny i popularny. Moim zdaniem samochód jest w tym przypadku niezbędny. Auto wypożyczaliśmy w wypożyczalni: Madeira Car Booking. Cena za 8 dni z pełnym ubezpieczeniem wyniosła nas 320 EUR (maj 2022).




ILE CZASU SPĘDZIĆ NA MADERZE?
Tydzień to minimum jakie warto spędzić na wyspie. Optymalne będzie 10-12 dni. Oczywiście jeżeli przyjedziecie tutaj na dwa tygodnie również będziecie mieli co robić.




MIEJSCA DO ODWIEDZENIA
Mapa z zaznaczonymi miejscami, które opisuję poniżej: kliknij tutaj

1. Treking na Pico Ruivo
Pico Ruivo jest najwyższym szczytem Madery (1862 m n.p.m.). Na szczyt Pico Ruivo można dostać się jedną z dwóch dróg. Trudniejszą i spektakularną z Pico Arieiro lub łatwiejszą z Achada do Teixeira. Wybraliśmy trasę z Pico Arieiro, zwaną też szlakiem Tres Picos (PR1), ponieważ wiedzie między trzema najwyższymi punktami wyspy Pico Ruivo, Pico Arieiro (1818 m n.p.m.) i Pico das Torres (1853 m n.p.m.). Trasa liczy ok. 12-14 km, a czas przejścia to ok. 6-8 godzin. Pod samym podejściem na szczyt znajduje się schronisko, gdzie można kupić coś do picia, czy przekąszenia. Wędrówka jest dość wymagająca, na zmianę są strome zejścia i podejścia. Na szlak warto wyruszyć wcześnie rano. Po południu jest sporo turystów i robi się naprawdę tłoczno. Przy dobrej pogodzie ze szczytu widoczny jest ocean.








2. Półwysep św. Wawrzyńca – Ponta de Sao Lourenco
Półwysep św. Wawrzyńca jest najdalej wysuniętym na wschód punktem Madery. Trasa w jedną stronę liczy około 4 km. Nie jest bardzo ciężka, ale wymaga ciągłych zejść i podejść. Koniecznie weźcie buty trekingowe. Na końcu możecie podziwiać widok z punktu Miradouro Ponta do Furado.








3. Santana
W miejscowości Santana znajdują się charakterystyczne małe chatki kryte strzechą, które stały się znakiem rozpoznawczym Madery. W niektórych z nich znajdują się galerie, kwiaciarnie, sklepiki z lokalnymi pamiątkami. Będąc w okolicy Santany koniecznie musicie odwiedzić baśniowe miejsce Parque das Queimadaslas w klimacie deszczowym z licznymi szlakami i lewadami.






4. Dolina Zakonnic – Curral das Freiras
Miasteczko położone między szczytami górskimi, w przeszłości było kryjówką zakonnic podczas najazdów piratów. W pierwszej kolejności warto podjechać na punkt widokowy Eira do Serrado położony na wysokości 1094 m n.p.m., skąd rozpościera się widok na dolinę z miasteczkiem w tle. Według mnie samo miasteczko nie ma wiele do zaoferowania i znacznie ciekawsza jest panorama z punktu widokowego, jednak można w nim spróbować dań z kasztanów. Skosztujcie tutaj zupy kasztanowej, pieczonych kasztanów, czy kasztanowego likieru.





5. Cabo Giro
Klif z wystającym szklanym tarasem widokowy zawieszonym na wysokości 580 m n.p.m.





6. Wodospad – Cascata dos Anjos
Na Maderze znajdziecie mnóstwo wodospadów. Jednym z popularniejszych jest Cascata dos Anjos, który pada bezpośrednio na jezdnię. Przy okazji można umyć samochód. :)




7. Calhau da Lapa
W okolicy klifu Cabo Giro znajduje się ukryte kąpielisko Calhau da Lapa z wodospadem i pięknymi widokami na wysokie klify. Kąpielisko samo w sobie nie należy do najpiękniejszych, ale otoczenie robi wrażenie. Zejście jest dość długie (zajmuje ok. 40-50 min.) i bardzo strome.





8. Camara de Lobos
Jedno z ładniejszych miasteczek na Maderze, położone ok. 10 km na zachód od Funchal. Jest to kolorowa wioska rybacka, słynąca z połowu pałasza. Warto przyjechać tutaj na koniec dnia na drinka, czy kolację.





9. Levada das 25 i Levada do Risco
Lewady to sieci kanałów nawadniających, odprowadzających wodę z gór i rejonów deszczowych do dolnych partii wyspy. Woda wykorzystywana jest pod uprawy, w elektrowniach wodnych, jak również do picia. Jedne z popularniejszych lewad to Levada das 25 i Levada do Risco, znajdujące się w dolinie Rabacal. Trasa trekingowa rozpoczyna się przy schronisku Rabacal. Aby dostać się do schroniska trzeba przejść ok. 2 km asfaltową drogą (wyłączoną z ruchu samochodowego dla turystów) lub można podjechać ten odcinek busem, który kursuje między parkingiem a schroniskiem. Na końcu lewad znajdują się wodospady. Ten na Levada das 25 jest bardzo zatłoczony. Szlak prowadzi przez las laurowy (wawrzynowy) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotujcie się na spacer liczący łącznie ok. 12 km. Pogoda jest tutaj bardzo zmienna, więc koniecznie weźcie ze sobą buty trekingowe i kurtkę przeciwdeszczową. Miejsce jest oblegane przez turystów, więc wędrówkę lepiej rozpocząć wcześnie rano.







10. Fanal
Magiczny las Fanal jest częścią starożytnego lasu wawrzynowego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na polanie porośniętej drzewami, gdzie pasą się krowy panuje bajkowy, mglisty klimat. Temperatura jest tutaj znacznie niższa niż w innych częściach wyspy.






11. Ponta do Pargo
Ponta do Pargo jest to najdalej wysunięty na zachód punkt wyspy. Warto przyjechać tutaj na zachód słońca. W okolicach tego miejsca można podziwiać widoki z Miradouro do Fio oraz udać się do wodospadu na punkt widokowy Miradouro Garganta Funda.







12. Porto Moniz
W Porto Moniz znajdują się naturalne baseny lawowe (Piscinas Naturais), w których można się wykąpać. Wstęp jest płatny i kosztuje kilka euro. Nam niestety tego dnia pogoda nie dopisała, więc nie skorzystaliśmy z kąpieli. Niedaleko warto odwiedzić punkt widokowy Miradouro de Ribeira da Janela oraz Miradouro da Eira da Achada.








13. Seixal
Przepiękna, piaszczysta plaża, położona wśród wysokich klifów, oddalona ok. 10 km od Porto Moniz. W deszczową i pochmurną pogodę panuje tutaj niezwykły klimat. Będąc w tej okolicy warto zajechać na punkt widokowy z wodospadem w tle Cascata do Veu da Noiva. Dalej wracając do Funchal przez Sao Vicente polecam wstąpić do knajpki Poncha de Sao Vicente na ponche oraz pyszne wytrawne rożki i kanapki.






14. Funchal
W samej stolicy jest kilka punktów do odwiedzenia:
- Pomnik Cristiano Ronaldo.
- Cable Car – kolejka linowa prowadząca na wzgórze Monte. Trasa liczy 3200 m, przejazd zajmuje 15 min.
- Jardim Tropical Monte Palace – ogród botaniczny znajdujący się na wzgórzu Monte. Wstęp kosztuje 12,5 euro. Moim zdaniem atrakcja nie jest warta swojej ceny. Ogród po prostu mnie nie zachwycił.
- Carros de Cestos do Monte – zjazd po asfalcie wiklinowymi saniami, które rozpędzają się do prędkości 45 km/h. Saniami kierują ubrani na biało mężczyźni carreiros. Ich buty mają specjalne podeszwy służące do hamowania. Bardzo komercyjna atrakcja. Osobiście się na nią nie zdecydowaliśmy, ale nasi kompani podróży zjeżdzali.
- Mercado dos Lavradores – miejski targ, na którym można kupić lokalne owoce i wiele innych produktów.
- Rua de Santa Maria – ulica z kolorowymi drzwiami malowanymi przez różnych artystów, na której znajdują się liczne knajpki.









15. Punkt obserwacji samolotów przy lotnisku - Madeira Airport Spotting
Lotnisko na Maderze ma bardzo charakterystyczny pas startowy, kończący się na klifie. Zdecydowanie warto obejrzeć jak wygląda start i lądowanie samolotów.




JEDZENIE
Czego spróbować będąc na Maderze? Poniżej propozycje kilku lokalnych produktów:
- Poncha – jest to najpopularniejszy na wyspie drink składający się z lokalnego rum wymieszanego z sokiem z pomarańczy lub cytryn oraz z dodatkiem miodu. Istnieje wiele wariacji tego drinka. Robiony jest również z sokami z innych owoców. Podawany jest na zimno – z lodem lub w temperaturze pokojowej.
- Drink Nikita – tradycyjny drink, składający się z piwa, białego wina, lodów i soku ananasowego.
- Wino wzmacniane Madeira – na Maderze produkuje się wina wzmacniane. Jeżeli jesteście fanami tego typu trunków to wybierzcie się na degustację do winnicy Vinhos Barbeito.
- Ceriman – owoc monstery deliciosy, przypominający trochę banana i trochę ananasa, w niektórych regionach świata nazywany po prostu banano-ananasem.
- Bolo do Caco - chlebek czosnkowy.
- Ryba espada – inaczej pałasz czarny. Warto spróbować szczególnie podawaną z bananami.
- Espetada – kawałki wołowiny w formie wiszących szaszłyków.
- Polenta – kostki kaszy kukurydzianej.
- Stek z tuńczyka – przepyszne! Szczególnie polecam w restauracji Villa Grill w Sao Martinho, dzielnicy Funchal.









PRZYKŁADOWY PLAN ZWIEDZANIA
Dzień 1. Przylot
Dzień 2. Treking na Pico Ruivo
Dzień 3. Półwysep św. Wawrzyńca → Odpoczynek na plaży w okolicach półwyspu - Praia Da Prainha → Santana i Parque das Queimadas
Dzień 4. Dolina Zakonnic → Cabo Giro → Miasteczko Ribeira Brava → Cascata dos Anjos → Calhau da Lapa → Miasteczko Camara de Lobos
Dzień 5. Lewady das 25 i do Risco  Fanal → Punkt widokowy - Miradouro da Eira da Achada → Punkt widokowy - Cascata do Veu da Noiva → Knajpka Poncha de Sao Vicente
Dzień 6. Zwiedzanie Funchal
Dzień 7. Ponta do Pargo i punkty widokowe - Miradouro do Fio oraz Miradouro Garganta Funda → Porto Moniz → Punkt widokowy Miradouro de Ribeira da Janela  Plaża Seixal → Degustacja wina w Vinhos Barbeito
Dzień 8. Punkt obserwacji samolotów przy lotnisku → Powrót



Komentarze

Popularne posty