ZIMOWE WĘDRÓWKI W KARKONOSZACH – PLAN NA 2 DNI

Miłośnicy gór z pewnością docenią wędrówki również w zimowej aurze. Nie musicie robić kursów turystyki zimowej, aby sprawnie wędrować po Karkonoszach. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że pogoda w górach zmienia się dynamicznie, szczególnie w okresie zimowym. Opady śniegu, wiatr, mgła i niskie temperatury mogą być bardzo niebezpiecznie. Jeżeli tylko znajdziecie się w niepewnej sytuacji, przerwijcie wędrówkę i zawróćcie do bezpiecznego miejsca. Nasz plan wędrówki pierwszego dnia uległ modyfikacji, właśnie przez niepewne warunki pogodowe.


PROPOZYCJE TRAS

1. Szlak ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę przez Śnieżne Kotły
 
Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy i zakończyliśmy z płatnego parkingu przy ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie. Niestety na Śnieżne Kotły nie dotarliśmy z uwagi na bardzo niekorzystne warunki pogodowe, silny wiatr z padającym, mrożącym śniegiem. Temperatura odczuwalna wynosiła -20°C. Przy dobrej pogodzie warto zboczyć z rozdroża Ceska Budka i udać się szklakiem czerwonym na Śnieżne Kotły. Widoki zimą przy słonecznej pogodzie są tutaj przepiękne. Długość trasy: około 15 km.


Przebieg trasy: Szklarska Poręba – Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” (1170 m n.p.m.) – rozdroże Ceska Budka (1406 m n.p.m.) – Schronisko Szrenica (1362 m n.p.m.) – Schronisko Hala Szrenicka (1201 m n.p.m.) – Wodospad Kamieńczyka (843 m n.p.m.) – Szklarska Poręba
 





2. Szlak z Karpacza na Śnieżkę przez schronisko Jelenka
 
Trasę rozpoczęliśmy i zakończyliśmy z bezpłatnego parkingu znajdującego się przy ulicy Wilczej w Karpaczu (za hotelem Artus). Przez schronisko Jelenka na Śnieżkę prowadzi bardzo malownicza trasa. Początkowo, jeszcze przed schroniskiem mamy dość strome podejście, natomiast samo wejście na Śnieżkę jest bardzo łagodne w porównaniu do wejścia od strony Domu Śląskiego. Zimą otwarta jest tutaj tylko stroma trasa. Wejście łagodnym szlakiem z uwagi na zagrożenie lawinowe jest zabronione. Długość trasy: około 21 km.


Przebieg trasy: Karpacz – Schronisko Jelenka (1285 m n.p.m.) – Śnieżka (1603 m n.p.m.) – Dom Śląski (1395 m n.p.m.) – Spalona Strażnica (1430 m n.p.m.) – Schronisko Strzecha Akademicka (1266 m n.p.m.) – Schronisko Samotnia (1195 m n.p.m.) – Polana w Karkonoszach (1067 m n.p.m.) – Rozdroże Łomnicki (793 m n.p.m.) – Karpacz (powrót trasą zieloną)
 







Praktyczne informacje:
- Do Karkonoskiego Parku Narodowego wymagany jest biletu wstępu, który kosztuje 8 zł od osoby za jeden dzień. Bilet najlepiej kupić przez stronę internetową lub aplikację online. Jest też możliwość zakupu w budkach przy parku. Nie wszędzie jednak znajdują się takie budki.
- W Schronisku Jelenka, które znajduje się po stronie czeskiej, można płacić w PLN.
- W większości schronisk można płacić tylko gotówką!
- Dobrym miejscem wypadowym w te tereny jest Jelenia Góra. Do maksymalnie 30 minut dojedziemy w okolice Szklarskiej Poręby, Karpacza, czy Jakuszyc, skąd rozpoczynają się szlaki turystyczne. Dodatkowo z Jeleniej Góry jedzie pociąg przez Jakuszyce do Haraachova. W Jeleniej Górze mamy również spory wybór różnego rodzaju restauracji. Szczególnie polecam Kobe z burgerami oraz pizzerię Szary Piec.
 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYPRAWY ZIMOWEJ?
 
·       Ubiór
Niezwykle istoty jest ubiór na tzn. „cebulkę”. Najlepiej mieć na sobie bluzkę termoaktywną z długim rękawem, ciepłą bluzę/polar oraz kurtkę (może być grubsza zimowa/puchowa). Jeżeli chodzi o dolne warstwy, to konieczne będą spodnie termoaktywne pod spodniami trekkingowymi. Oczywiście czapka, komin/szalik i najlepiej dwie pary rękawic. Jedne lżejsze, drugie cieplejsze na dogrzanie. Mając na sobie taki zestaw, zawsze można sprawnie się rozebrać/ubrać, gdy będzie Wam za ciepło/zimno. Dodatkowo na ciężkie warunki pogodowe polecam kominiarkę oraz gogle, które ochronią twarz przez silnym mrozem i wiatrem. Oczywiście jeżeli chodzi o obuwie, to na wędrówki zimowe najlepsze są buty trekkingowe za kostkę. Warto, aby każdy uczestnik wyprawy miał swój plecak, z dodatkowymi skarpetami, koszulką na zmianę oraz ciepłymi napojami i przekąskami.
 
·       Raczki turystyczne
Raczki, jest to sprzęt ze stalowymi kolcami, który zakłada się na buty trekkingowe. Raczki zapewniają przyczepność do podłoża, dzięki temu unikamy ślizgania i przez to mamy mniejsze ryzyko urazów. Oczywiście można wędrować po płaskim ośnieżonym terenie bez raczków, jednak moim zdaniem w przypadku stromego lub oblodzonego podejścia/zejścia takie wyposażenie jest niezbędne.
 
·       Latarka
Obowiązkowym sprzętem jest latarka, najlepiej czołówka. Nigdy nie wiadomo kiedy zastanie Was zmrok w górach. Nam zdarzyło się wracać z gór już po zachodzie słońca. Także najlepiej, aby każdy uczestnik wyprawy posiadał swoją latarkę i dodatkowo zapasowy komplet baterii.
 
·       Stuptuty
Stuptuty są to ochraniacze obejmujące łydki i kostki, zakładane na dolną część spodni i buty w celu ochrony przed  wilgocią, kamieniami itd. Wykonane są z materiałów wodoodpornych, przez co chronią nas przez przemoczeniem, dostaniem się śniegu, czy piasku do butów. Bardzo pomocny sprzęt, szczególnie do wędrówek w trudnym terenie.
 
·       Kijki trekkingowe
Niektórym łatwiej jest wędrować z kijkami trekkingowymi. Zapewniają one stabilność i odciążają stawy. Uważam jednak, że nie jest to obowiązkowy sprzęt. My akurat nie używamy kijków podczas naszych wędrówek, wręcz nam one przeszkadzają. Niemniej jednak każdy musi sam zadecydować, czy lepiej wędruje mu się z kijkami, czy też bez.
 
·       Przekąski i napoje
Warto zabrać ze sobą przede wszystkim termos z ciepłymi napojami, a także wodę. Mimo, że na wielu trasach znajdują się schroniska i możemy kupić coś do jedzenia, czy picia, to dobrze mieć ze sobą również przekąski w postaci np. batonów proteinowych, gorzkiej czekolady, orzechów czy kanapek.



Komentarze

Popularne posty